Головна » Статті » Корисні статті

Бережись чадного газу

Бережись чадного газу

угарный газУ холодну пору року, в опалювальний період, зростає небезпека отруєння чадним газом. Щоб уникнути отруєння чадним газом потрібно знати ознаки його наявності в приміщенні та симптоми, які виникають при отруєнні ним.

Чадний газ (окис вуглецю) - безбарвний газ, що не має запаху, тому він особливо небезпечний, бо його не можна відчути. Чадний газ (СО) легший за повітря. За високої температури він згорає у кисні голубим полум'ям, зріджується дуже погано, нерозчинний у воді, може утворювати з повітрям вибухові суміші.

Чадний газ надзвичайно небезпечний. Він з'являється всюди, де проходить процес горіння. Найбільша небезпека отруєння існує в приміщеннях, які опалюються автономно, де як паливо використовується вугілля та інші види органічного палива

Окис вуглецю потрапляє в організм з вдихуваним повітрям. В легенях відбувається активне, стійке сполучення з гемоглобіном крові, що приводить до втрати його здатності з’єднуватись з киснем, а отже — різке кисневе голоду­вання організму ( в першу чергу головного мозку).

Головним симптомом при отруєнні чадним газом є втрата свідомості.

Розвиток от­труєння, в залежності від концентрації СО і часу перебування в отруєній атмосфері, протікає таким чином: спочатку у потерпілих виникають сльозотеча, кашель, запаморочення, шум у вухах, за­гальна слабкість, наступає глибокий сон або втрата свідомості, судоми, витікання слини.

При легкому ступені отруєння спостерігається шум у вухах, пульсація венозних судин, головний біль, відчуття спраги, загальна тривога, почуття страху.

При середньому ступені отруєння людина на певний час втрачає свідомість, яка повертається відразу якщо її винести на свіже повітря. Характерними ознаками середнього ступеня отруєння є почервоніння обличчя, неадекватність поведінки, підвищення температури тіла до 38 - 40 ºС.

При тяжкому отруєнні людина втрачає свідомість на тривалий час, виникає розлад дихання. Характерними ознаками тяжкого отруєння є поверхневе дихання, іноді його повна зупинка, самовільне опорожнення кишковика та сечового міхура, шкіра стає блідо-синюшною.

При великій концентрації в атмосфері окису вуглецю потерпілий миттєво втрачає свідомість і дуже швидко настає смерть від розладу або зупинки дихання.

У разі отруєння чадним газом потерпілого необхідно негайно винести із забрудненого повітря­ного середовища. Після потрапляння на свіже повітря, потерпілого слід укласти, розстеб­нути всі частини одягу, які стискують грудну клітину, вжити заходи для зігрівання тіла.

При розладі або зупинці дихання необхідно здійснювати штучне дихання. Якщо є можливість, потерпілому, незалежно від його стану, необхідно забезпечити дихання кисневою сумішшю або чистим киснем, що прискорить виділення окису вугле­цю з організму.

Після покращення стану потерпілого, навіть якщо він може самостійно рухатися, його необхідно транспортувати в лікувальний заклад.

Будьте уважні до свого здоров`я !

 

Обласний методичний кабінет
НМЦ ЦЗ та БЖД Дніпропетровської області
Пам’ятку опубліковано в газеті «Днепровская неделя» №5 від 10.02.2015

Категорія: Корисні статті | Додав: naumovanmc (02.04.2016)
Переглядів: 139
Всього коментарів: 0
avatar